Chiny, import, targi, import z Chin, wizy, Polsko-Chińska Izba Gospodarcza, hotele w Chinach

Import z Chin

Chiny import, biznes, izba gospodarcza...

Chiny zbudują 65 supertankowców

Import z Chin

Chiny zbudują 65 supertankowców

Rozgrzana gospodarka coraz bardziej uzależnia się od ropy. Dlatego Pekin chce w ciągu kilku lat zwiększyć flotę tankowców prawie czterokrotnie.

Rządowi planiści z Pekinu mierzą wysoko. Chcą by połowa gigantycznego zapotrzebowania na ropę Państwa Środka była dostarczana przez chińskie supertankowce. Do 2012 roku ma ich powstać 65. Szacowana wartość zamówienia to 7,1 miliardów dolarów. Obecnie Chiny dysponują 25 tankowcami.

Zdaniem analityków stoczniowy "wielki skok" ma pozwolić Chinom uniezależnić się od niepewnych zagranicznych dostawców. "Chodzi o bezpieczeństwo narodowe", mówi dziennikowi "International Herald Tribune" Yang Baohe z Chińskiego Instytutu Morskiego w Szanghaju. "Musimy być w stanie zaspokoić własne potrzeby".

Jednym z głównych niepokojów kierownictwa Komunistycznej Partii Chin jest odcięcie od dostaw w razie międzynarodowego konfliktu. Chińska gospodarka jest coraz bardziej zależna od dostaw ropy z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Światowymi liderami morskiego transportu ropy są: Japonia, która ma ponad 100 supertankowców, Norwegia i Grecja.

Większość tankowców powstanie w Chinach. Zbudują je dwie największe państwowe koncerny stoczniowe.

Chiny są trzecim największym importerem ropy po USA i Japonii. W zeszłym roku kupiły zagranicą 163 miliony ton surowca. Udział importu w ogólnej konsumpcji rośnie. Za trzy lata przekroczy 50 proc. Szacuje się, że w 2020 roku Chiny będą importować 10 milionów baryłek rocznie.

Aby zapewnić stabilne dostawy, kontrolowane przez rząd w Pekinie firmy paliwowe prowadzą ekspansywną politykę. W ciągu ostatnich 5 lat zainwestowały ponad 15 miliardów dolarów w Afryce, Azji Środkowej, Rosji, Ameryce Łacińskie oraz na Bliskim Wschodzie.

Rząd Chin chce do 2010 roku ukończyć konstrukcję ogromnego systemu zbiorników, gdzie będzie trzymana rezerwa strategiczna ropy. Zmagazynowane 100 milionów baryłek zaspokoiłoby obecne zapotrzebowanie przez dwa tygodnie.

Bartłomiej Ciszewski
www.money.pl

Chinese hotels : Hongkong : wywóz kontenerów Kraków : Polsko - Chińska Izba Gospodarcza

Oklejanie pojazdw Warszawa

Pozycjonowanie stron internetowych

Chiny będą produkować polskie śmigłowce

W ciągu najbliższych 7 lat w Państwie Środka zostanie złożonych 150 polskich śmigłowców typu Sokół.

W położonej na południowym-wschodzie Chin prowincji Jiangxi (czyt. dzian si) w obecności władz prowincji i wiceministra gospodarki Pawła Poncyljusza, wmurowano kamień węgielny pod fabrykę, w której składane będą polskie "Sokoły".

Z Sokołów korzystają m. in. ratownicy TOPR.

W prowincji Jiangxi znajdują się bardzo bogate złoża surowców. Znajdują się tam znaczące pokłady chińskiej miedzi, złota, srebra, a także uranu.

Mimo to chociaż prowincję otaczają najbogatsze regiony: Guangdong, Zhejiang, Fujian, mieszkańcy Jiangxi są raczej biedni. PKB na głowę wynosi tam nieco ponad 800 dolarów.

bci, IAR

Chiny: Eksport napędzany stalą

Nadwyżka handlowa Chin w tym roku może sięgnąć nawet 300 mld dol. Państwo Środka eksportuje już nie tylko elektronikę, ale także stal.

Do końca maja tego roku nadwyżka wyniosła 85,7 mld dol., czyli aż o 84 proc. więcej niż w tym samym okresie 2006 r. Wartość eksportu wyniosła 443,5 mld dol. a importu 357,8 mld dol.

Według szacunków Narodowej Komisji Rozwoju i Reform w Chinach, do końca tego roku nadwyżka eksportu nad importem może sięgnąć 250-300 mld dol. Jak pisze "Parkiet", w zeszłym roku wzrosła ona o 74 proc. do rekordowych 177,5 mld dol.

Jedną z ostatnio najszybciej się rozwijających gałęzi eksportu jest stal. Jej sprzedaż w maju wzrosła o 117 proc. od zeszłego roku.

Rosnący eksport jest nie na rękę USA - gdyż grom towarów trafia właśnie na tamten rynek. Amerykanie winią za to m.in. niski kurs juana do dolara, przez co chińskie towary są tańsze dla odbiorców za granicą.

W zeszłym miesiącu grupa amerykańskich kongresmanów przedstawiła wyliczenia chińskiemu wicepremierowi, które wskazują, że kurs chińskiej waluty jest niedowartościowany o 40 proc. .

Według "Financial Times" jeszcze w tym tygodniu projekt ustawy, który ma wymóc na Chińczykach wzmocnienie ich waluty, ma trafić do Kongresu.

"Amerykanie są coraz bardziej niecierpliwi. Duża część opinii publicznej nie wierzy, że korzyści z wymiany handlowej rozkładają się równo pomiędzy Chiny i USA" - powiedział Henry Paulson, sekretarz skarbu USA.

Paweł Satalecki

Hongkong : Targi w Chinach : MPK Czwa


Copyright (c) 2010-2017 www.import-chiny.7it.eu pozycjonowanie stron Katowice