Chiny, import, targi, import z Chin, wizy, Polsko-Chińska Izba Gospodarcza, hotele w Chinach

Import z Chin

Chiny import, biznes, izba gospodarcza...

Wizy do Chin, formularz wizowy

Import z Chin - wizy, wnioski

Chiny - wizy

WIZA

Obywateli polskich podróżujących do Chin obowiązuje ważna wiza wjazdowa.

W celu uzyskania wizy do Chin potrzebne są następujące dokumenty:

  • paszport (ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu, posiadający min. jedną stronę wolną),
  • wypełniony i podpisany 1 egz. wniosku wizowego (do otrzymania w konsulacie bądź pobrania w postaci plikuFormularz wizowy (visa.pdf)
  • 1 zdjęcie (nie ma specjalnych wymogów).

Jak wypełnić formularz wizowy?

Dodatkowo zależnie od typu wizy jest potrzebny:

  • w przypadku wizy turystycznej powrotny bilet lotniczy do Chin lub potwierdzenie rezerwacji takiego biletu,
  • w przypadku wizy biznesowej zaproszenie od strony chińskiej,
  • w przypadku wiz innego typu o wymogi należy dowiadywać się bezpośrednio w konsulacie.

Opłaty dla obywateli Polski za wydanie wizy pobierane w konsulacie Ambasady ChRL w Warszawie:

czas oczekiwania / rodzaj wizy wiza 1-krotna wiza 2-krotna
tryb standardowy (1 tydzień) 0 PLN 0 PLN
tryb przyspieszony (2-3 dni robocze) 150 PLN 200 PLN

Koszt wizy uzyskanej za pośrednictwem naszego biura:

- tryb standardowy (1 tydzień): stawka w konsulacie + 50 PLN / wizę
- tryb przyspieszony (2-3 dni robocze): stawka w konsulacie + 100 PLN / wizę

Opłaty za wizy pobierane przez konsulat dla osób nieposiadających polskiego paszportu są zazwyczaj wyższe o 50-100 PLN. Potrzebny jest też dokument stwierdzający tymczasowe zameldowanie na terenie Polski bądź karta czasowego bądź stałego pobytu.

Ważność wizy i długość pobytu

Ważności wizy to okres czasu, w którym można wjechać na teren Chin. Ważność wiz 1-krotnych i 2-krotnych wynosi 3 miesiące od daty wystawienia wizy przez konsulat. Długość pobytu to maksymalna liczba dni, którą można spędzić na terenie Chin. Planowaną maksymalną długość pobytu należy wpisać w rubryce 18 na wniosku wizowym. Bez konieczności przedstawiania dodatkowych wyjaśnień można uzyskać wizę na pobyt do 30 dni.

Wiza dwukrotna jest potrzebna w przypadku osób, które w trakcie pobytu w Chinach opuszczają ich granice, wyjeżdżając np. do Hongkongu, Macao, lub w inne miejsce, a potem w krótkim odstępie czasu wracają na teren ChRL.

Wizy wielokrotne, zazwyczaj z ważnością pół roku od daty wydania, są przyznawane tylko na specjalne zaproszenie wydane przez władze prowincji lub władze miasta wydzielonego (Pekin, Szanghaj, Tianjin, Chongqing).

Chinese hotels : Hongkong : wywóz kontenerów Kraków : Polsko - Chińska Izba Gospodarcza

Oklejanie pojazdw Warszawa

Pozycjonowanie stron internetowych

Wymagania dotyczące zaproszenia z Chin w celu uzyskania wizy biznesowej
Zaproszenie może być w j. chińskim lub angielskim. W zaproszeniu powinny znajdować się dokładne dane firmy zapraszającej, termin i cel wizyty oraz nazwiska, imiona i nr paszportów osób zapraszanych, a także podpis i pieczątka strony zapraszającej. Przyjmowane są wyłącznie oryginały zaproszeń lub kserokopie faksów z zaproszeniem. Zaproszenia na papierze faksowym, skany i wydruki z komputera nie są przyjmowane przez konsulat.

Wiza do Hongkongu i Macao
Od obywateli Polskich nie jest wymagana wiza na wjazd do Hong Kongu i Macao. Bez wizy można pozostać w Hongkongu lub w Macao do 90 dni.

Godziny otwarcia sekcji konsularnej w Warszawie:

poniedziałek
13:30 - 15:30

środa
9:00 - 11:00

czwartek
9:00 - 11:00

Godziny otwarcia konsulat w Gdańsku:


poniedziałek
8:30 - 11:00

środa
8:30 - 11:00

piątek
8:30 - 11:00

Konsulaty są nieczynne w dni ustawowych świąt chińskich oraz niektórych świąt polskich

wniosek o wydanie wizy do Chin (.pl)

wniosek o wydanie wizy do Chin (.eng)

PIENIĄDZE

Chińska waluta to yuan nazywany także renminbi (RMB)
1 USD = ok. 7,6 yuanów (renminbi)
Cudzoziemcy przebywający w Chinach regulują płatności w yuanach. Spośród wszystkich walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie. Euro jest znacznie rzadziej używaną walutą. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz większości hoteli. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem.
Uwaga: Nie wykorzystane w Chinach yuany można zamienić z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania otrzymanego z banku przy wymianie dewiz na RMB.

Karty kredytowe
Karty kredytowe są akceptowane w hotelach, niektórych restauracjach i domach towarowych. Pieniądze można pobrać na kartę kredytową tylko w Bank of China. Nie jest możliwe płacenie kartą za bilety lotnicze czy też kolejowe.
Akceptowane są następujące karty:
1) Master; 2) Visa; 3) American Express; 4) JCB; 5) Diners.

Czeki podróżne
Bezpiecznym sposobem przewożenia pieniędzy są czeki podróżne. Jednakże w niektórych hotelach wymiany czeków dokonuje się tylko dla gości hotelowych. Teoretycznie akceptowane są czeki wystawiane przez większość banków i towarzystw, niemniej jednak bezpieczniej jest nie zaopatrywać się w "egzotyczne czeki", lecz któregoś ze znanych towarzystw, jak na przykład American Express.

CENY WYBRANYCH TOWARÓW

Ceny towarów konsumpcyjnych w supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce.
Przykładowe ceny:
pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 5 RMB, paczka papierosów 2-15 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB.

Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce. W Chinach, w sklepach prywatnych i na targowiskach, powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie się odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu należy się upewnić co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

BEZPIECZEŃSTWO

Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska. Najczęstsze są kradzieże w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji. Napady rabunkowe na cudzoziemców są dość rzadkie. Mimo to prosimy uważać na bezpieczeństwo na ulicach i podczas korzystania ze środków transportu.
Na wypadek zagubienia lub zniszczenia paszportu, prosimy zabrać ze sobą kserokopię strony ze zdjęciem. Jeżeli paszport zaginie ułatwi to załatwienie formalności związanych z powrotem do kraju.

ZDROWIE

Opieka medyczna
Poza rejonami głębokiego interioru (Tybet, Xinjiang, Gansu, Qinghai, Mongolia Wewnętrzna, część Syczuanu, Guizhou i Yunnanu) - nie stanowi problemu. W wielkich miastach funkcjonują szpitale wszystkich specjalności wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 20 do 60 USD, doba w szpitalu kosztuje od 60 do 200 USD. Koszty operacji są na poziomie światowym - od kilkuset USD wzwyż. Ze względów praktycznych wskazane jest zaopatrzenie się przed przyjazdem do Chin w podstawowe leki krajowe.

Nie jest wskazane picie wody z kranu. Zagrożenie amebozą, malarią, gorączką tropikalną występuje na samym południu Chin, poniżej 25. równoleżnika. W Tybecie i w innych regionach wysokogórskich nie należy pić wody nie filtrowanej.

Szczepienia

Przy wjeździe do Chin nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. (W przypadku dłuższego pobytu zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce typu A.). Posiadanie ważnej książeczki szczepień jest wymagane przez stronę chińską w przypadku przybycia z kraju lub regionu umieszczonego na liście zagrożeń epidemiologicznych WHO. Przed przekroczeniem granicy cudzoziemiec wypełnia deklarację zdrowotną. Nie wpuszcza się do Chin nosicieli wirusa HIV, chorych na gruźlicę, trąd, tyfus i cholerę, osób zarażonych wenerycznie, psychicznie chorych oraz epileptyków.

BAGAŻ

W trakcie przelotów obowiązują ograniczenia bagażowe. Ciężar bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg (30 kg w przypadku business class). Za każdy kilogram nadbagażu pobierana jest wysoka opłata. Oprócz tego każdy podróżny może mieć przy sobie 1 sztukę bagażu podręcznego, nie przekraczającą wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 8 kg; a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Ponadto wszystkich pasażerów obowiązują inne przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Od 6 listopada 2006 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące przewozu bagażu kabinowego. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronach Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod adresem http://www.ulc.gov.pl/index_1.php?dzial=wiadomosci&plik=31_10_2006

RÓŻNICA CZASU

Podczas obowiązywania w Polsce czasu zimowego, różnica czasu między Chinami a Polską wynosi 7 godzin. Np. gdy w Polsce jest godz. 10:00 to w Pekinie jest godz. 17:00. Po przestawieniu zegarków na czas letni różnica czasu zmniejsza się o 1 godz. tj. wynosi 6 godzin.

KLIMAT

Klimat Chin jest niesłychanie zróżnicowany. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura nierzadko dochodzi do 40 stopni C. Zimą północ kraju jest mroźna (na północ od Chińskiego Muru notuje się temperatury poniżej -30 stopni). Środkowe Chiny (do których zalicza się m.in. Szanghaj) w zimie są także chłodne, lecz, w przeciwieństwie do raczej suchej północy, często występują tam opady. Na południu Chin zimy są ciepłe -średnia temperatur to około 15 stopni. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin -wyspie Hajnan- temperatury dochodzą wtedy do 30 stopni, można się opalać i zażywać kąpieli morskich.

HOTELE

Standard chińskich hoteli jest porównywalny do hoteli europejskich. Wszystkie standardowe pokoje w hotelach klasy 3*, 4* lub 5* są wyposażone w łazienkę, telefon, telewizor oraz klimatyzację.

POCIĄGI W CHINACH

W Chinach przejazd w wagonach sypialnych (po chińsku ruan wo, czyli miękkie leżące) odbywa się w 4-osobowych (czasem 2-osobowych) zamykanych przedziałach. Miejsca do leżenia zaopatrzone są w każdorazowo zmienianą pościel. W chińskich pociągach dostępny jest wrzątek. W każdym przedziale jest termos; jeżeli woda nie jest gorąca lub została zużyta, termos można samodzielnie napełnić. W każdym wagonie, na początku lub na końcu, znajduje się takie miejsce. Wygodnie jest mieć ze sobą własny kubek (Chińczycy często używają w tym celu słoików) i herbatę lub kawę. Ponadto w pociągu sprzedawane są różne artykuły spożywcze, przekąski w opakowaniach próżniowych, zupki chińskie, bułki, napoje. Czasami można kupić również dania gorące (rozwożone wózkami). Ponadto, w każdym pociągu sypialnym znajduje się wagon restauracyjny. We wszystkich chińskich pociągach obowiązuje zakaz palenia.

Dworce kolejowe w Chinach są bardzo duże, a perony bardzo długie; często parking, na którym zatrzymuje się autokar jest dość oddalony od dworca. W związku z koniecznością przeniesienia bagażu zarówno od peronu do wyjścia z dworca jak i z dworca do autokaru, dobrze jest spakować rzeczy w bagaż wygodny do przenoszenia (tj. walizki z kółkami, plecaki). W trakcie przejazdu pociągami na krótszych odcinkach (np. Xi'an - Luoyang) miejsce na bagaż jest dość ograniczone, dlatego wygodnie jest mieć bagaż jak najmniejszych rozmiarów.

Bilety dla dzieci - wyciąg z przepisów:
Dzieci o wzroście od 1,1 do 1,4 metra powinny podróżować wyłącznie w towarzystwie dorosłych i posiadać bilet w cenie 50% całego biletu (plus dopłaty za pospieszny/ekspres i za klimatyzację) przypisany miejscu osoby dorosłej, z którą podróżują (dziecko nie posiada oddzielnej miejscówki). Taki bilet nosi nazwę biletu dziecięcego.

Dzieci wyższe niż 1,4 metra obowiązuje pełna cena biletu.

Każdy dorosły może bez dodatkowej opłaty podróżować z jednym dzieckiem o wzroście nie wyższym niż 1,1 metra. Gdy takich dzieci jest więcej niż jedno, dla każdego kolejnego dziecka należy wykupić bilet dziecięcy.

Gdy dziecko niższe niż 1,1 metra i zajmuje oddzielne miejsce do leżenia, musi posiadać oddzielny bilet do leżenia w pełnej cenie (jeżeli pociąg jest klimatyzowany należy wykupić także 50% dopłaty za klimatyzację).

Woda i elektryczność

Woda zdatna do picia jest tylko w kilku najlepszych hotelach. W pozostałych hotelach zawsze znajduje się termos z wrzątkiem (który jest uzupełniany przez obsługę hotelowa) lub czajnik elektryczny. Wodę mineralną można kupić w większości sklepów.

W Chinach w sieci jest napięcie 220 V/50 Hz. Ponieważ używane są trzy rodzaje gniazdek to może się zdarzyć, że przywiezione z Europy urządzenia elektryczne nie zawsze dają się podłączyć. Należy wówczas skorzystać z odpowiedniego adaptera, który na ogół można pożyczyć w hotelu.

Poczta i telefon

Usługi pocztowe są świadczone przez urzędy pocztowe jak również przez niektóre hotele. Listy ekspresowe można wysyłać na poczcie oraz za pośrednictwem firm kurierskich.

Rozmowy międzymiastowe i międzynarodowe można prowadzić bezpośrednio z pokoju hotelowego. Jeśli nie rozmowa nie jest pilna, lepiej zadzwonić pomiędzy godziną 21 a 7 rano, gdyż koszt rozmowy jest wówczas o połowę tańszy. W większości urzędów telekomunikacyjnych, kiosków oraz hoteli można kupić karty telefoniczne do rozmów międzymiastowych i międzynarodowych.

Ważniejsze numery telefoniczne:

0086 - numer kierunkowy do Chin

0048 - numer kierunkowy do Polski

112 - policja

113 - zamawianie rozmów międzymiastowych

114 - informacja o numerach miejscowych

115 - zamawianie rozmów międzynarodowych

119 - straż pożarna

120 - pogotowie

PRZEPISY GRANICZNE, CELNE I DEWIZOWE W CHINACH

W deklaracji celnej należy wyliczyć wartościowsze przedmioty (np. kamerę wideo, aparat fotograficzny, odbiornik radiowy etc.). Rzadko zdarza się, aby służby celne kontrolowały te deklaracje na lotniskach, natomiast czynią to przy przekraczaniu granicy lądowej.
Wywóz zakupionych w Chinach dóbr, w tym sprzętu elektronicznego, jest traktowany bardzo liberalnie.

Osoby podróżujące do Chin zobowiązani są przestrzegać przepisów celnych:
Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL).
Nie wolno wywozić dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw i wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm międzynarodowych.

W przypadku wwożenia do Chin środków płatniczych w kwocie przekraczającej równowartości 5 tys. USD, należy wypełnić deklarację celną. Wywóz kwoty przekraczającej zgłoszoną w deklarację celnej przy wjeździe do Chin bądź przekraczającej równowartości 5 tys. USD, wymagane jest pisemne zezwolenie banku. Dodatkowe zezwolenie wymagane jest dla kwot powyżej 10 tys. USD.

Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Od turystów indywidualnych chińskie służby graniczne mogą wymagać okazania biletu powrotnego.

Wymiana dewiz odbywa się w wyznaczonych do tego punktach (lotniska, dworce, hotele, banki), będących filiami banków państwowych. Stanowczo odradza się korzystania z przygodnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

Gdzie na wczasy? Praktyczne informacje:

Seszele : Bora Bora, Moorea : Malediwy : Ibiza : Monaco : Las Vegas : Dubai : Grecja : Toskania : Taj Mahal : Ireland photos : Egipt : Egipt photos : Tunezja : Seszele : Chorwacja : Chorwacja photos : Bułgaria

Hongkong : Targi w Chinach : MPK Czwa


Copyright (c) 2010-2017 www.import-chiny.7it.eu pozycjonowanie stron Katowice