Chiny, import, targi, import z Chin, wizy, Polsko-Chińska Izba Gospodarcza, hotele w Chinach

Import z Chin

Chiny import, biznes, izba gospodarcza...

Chiny - język chiński, mandaryński, prawo

Import z Chin - urzędy, ministerstwa

Języki:

Język urzędowy: chiński (mandaryński)
Ustrój / rząd: Chiny to kraj komunistyczny w którym władzą kieruje Komunistyczna Partia Chin. Konstytucja z 1982 roku mówi wyraźnie, że najwyższym organem władzy ustawodawczej i ustrojodawczej jest Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych o 5-letniej kadencji. OZPL jest złożone z deputowanych wybieranych w wyborach pośrednich przez przedstawicieli zgromadzenia ludowego prowincji, regionów autonomicznych, miast wydzielonych oraz przez armię. OZPL kieruje Stały Komitet, który zwołuje sesje OZPL, wydaje dekrety i niektóre ustawy miedzy zgromadzeniami OZPL, ratyfikuje umowy międzynarodowe, dokonuje wykładni prawa oraz zatwierdza premiera i członków rządu. Głową państwa jest osoba wybierana na okres 5 lat przez OZPL. Głowa państwa mianuje premiera na zlecenie OZPL. Władzę wykonawczą sprawuje Rada Państwowa mianowana przez premiera. Rada Państwowa liczy ponad 12 wicepremierów i 50 ministrów. Władzę sądowniczą sprawują natomiast Najwyższy Sąd Ludowy, sądy ludowe, sądy wojskowe i specjalne. Przewodniczący Najwyższego Sądu Ludowego jest wybierany przez OZPL. Do najwyższych organów państwowych należą również Prokuratura Generalna i Centralna Komisja Wojskowa, których przewodniczących wybiera OZPL.

Przydatne zwroty:

język mandaryński:

Tak - shi
Nie - bu shi
Dziękuję - xie xie
Nie ma za co, proszę - bu yong xie
Cześć - ni hao
Przepraszam - qiung rang
Dzień dobry - zao an
do zobaczenia - zaijian
Na razie - zaijian
Dobry wieczór - wan shang hao
Dobranoc - wan an
Nie rozumiem - wo bu ming bai.
Jak się nazywasz? - Nijiao shen me ming zi?

Przykład pisma chińskiego

EDGARD

01.03.2007

6 lekcji (70 min.) + podręcznik 40 stron

EDGARD

ISBN 978-83-60415-19-1

KSIĄŻKA AUDIO

Nowoczesny, cyfrowy format książki audio zapewnia łatwy, szybki i wygodny dostęp do jej treści. Audiobooka możesz mieć zawsze przy sobie. Ty decydujesz kiedy i gdzie go słuchasz. Wystarczy przenośny odtwarzacz mp3 albo zwykły komputer.

Opis: Audio Kurs Chiński Kurs podstawowy

przeznaczony jest dla osób początkujących, zaczynających naukę chińskiego oraz wszystkich, którzy chcą nauczyć się podstaw tego języka. Kurs uczy mandaryńskiego - urzędowego języka Chin. Audio Kurs polecamy wyjeżdżającym do Państwa Środka służbowo, w podróż biznesową, w celach turystycznych lub na studia. Kurs podstawowy obejmuje 6 lekcji (ok. 70 minut nagrań) uczących blisko 700 najbardziej potrzebnych słów i zwrotów, np. liczebniki, zakupy, restauracja.

W podręczniku (40 s.) zastosowano dwojaki sposób zapisywania chińskich znaków - alfabetem ideograficznym oraz transkrypcję fonetyczną pinyin. (Chiński Kurs Podstawowy)

Chinese hotels : Hongkong : wywóz kontenerów Kraków : Polsko - Chińska Izba Gospodarcza

Oklejanie pojazdw Warszawa

Pozycjonowanie stron internetowych

Waluta:

1000 CNY = 368.80 PLN
1000 CNY = 133.53 USD
1000 CNY = 97.48 EUR

Ludność: 1 298 847 624 (lipiec 2004)
Powierzchnia: 9 596 960,00 km2
Położenie i granice: Najwyższy punkt: Mount Everest (8850 m n.p.m.)
Najniższy punkt: Kotlina Turfańska (154 m p.p.m.)
Długość granic: 22143 km (Afganistan 76 km, Bhutan 470 km, Birma 2185 km, Indie 3380 km, Hongkong 30 km, Kazachstan 1533 km, Korea Północna 1416 km, Kirgistan 858 km, Laos 423 km, Makau 0,34 km, Mongolia 4673 km, Nepal 1236 km, Pakistan 523 km, Rosja (odcinek północno-wschodni) 3605 km, Rosja (odcinek północno-zachodni) 40 km, Tadżykistan 414 km, Wietnam 1281 km)
Długość linii brzegowej: 14500 km

Religia / wyznania:

W Chinach nie ma jakichś szczególnych restrykcji związanych ze zwiedzaniem przez turystów miejsc kultu. W klasztorach buddyjskich, świątyniach taoistycznych i meczetach islamskich należy zachowywać się z szacunkiem właściwym miejscom religijnym i respektować obowiązujące tam zalecenia, np. nie fotografować wnętrz zwiedzanych obiektów.Świętami państwowymi w Chinach są: 1 października (Święto Narodowe), 1 maja (Święto Pracy) oraz Chiński Nowy Rok - tzw. Święto Wiosny (święto ruchome, zależne od kalendarza księżycowego, zwykle przypada na koniec stycznia lub początek lutego). Ustawowo wolne są z tej okazji 3 dni, lecz w zależności od układu dni w kalendarzu w danym roku Chińczycy mają w związku z tymi świętami co najmniej tydzień wolny od pracy. Nie pracują wówczas urzędy, ale czynne są sklepy, a w dużych miastach domy towarowe są otwarte nawet dłużej niż w dni powszednie. W okresie świąt następuje gigantyczny wzrost krajowego ruchu turystycznego. Miliony chińskich podróżnych odwiedzają turystycznie atrakcyjne miejsca. Ceny biletów i usług są wówczas najwyższe, mogą również występować trudności z rezerwacją hoteli i zakupem biletów komunikacyjnych.

Bogactwa naturalne: węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz naturalny, rudy żelaza, wolframu, antymonu, cynku, ołowiu, miedzi, cyny, molibdenu, manganu, rtęci oraz boksyty, sól kamienną, kaolin, fosforyty, magnez, wanad, aluminum, ołów, uran
Napięcie elektryczne: 220 V; 50 Hz
wtyczki elektryczne: typ A, typ C, typ C-2, typ G, typ I
Częstotliwości lokalnych operatorów GSM: GSM 900
Roaming cennik: Era Plus Orange
Przykładowe ceny: pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 5 RMB, paczka papierosów 2-15 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB;
ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce; w sklepach prywatnych i na targowiskach, powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie się odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze; przed dokonaniem zakupu należy się upewnić co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów

Informacje dla kierowców: Obcokrajowiec nie może wjechać i poruszać się po terytorium Chin własnym samochodem, może jednak wynająć samochód, jeśli otrzyma chińskie prawo jazdy. Dokument ten może być wydany przez policję na podstawie polskiego prawa jazdy jedynie obywatelowi polskiemu mającemu zezwolenie na pobyt na terenie ChRL (residence permit) na okres nie krótszy niż rok. Ważność chińskiego prawa jazdy jest wznawiana w zależności od wieku kierowcy - co 2 i 4 lata lub po roku, po przeprowadzeniu badań lekarskich. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane.

Klimat i średnie temperatury:

Chiny leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych: zwrotnikowej (południowe wybrzeża oraz wyspa Hajnan), podzwrotnikowej (zachodnia, środkowa i wschodnia część kraju) oraz umiarkowanej (północne i północno-wschodnie Chiny). Południowo-wschodnia i wschodnia część kraju ma klimat monsunowy z porą deszczową i suchą. W tej części Chin notuje się najwyższe opady 700-1000 mm ma wybrzeżu Morza Żółtego, 1500-2000 mm na krańcach południowo-wschodnich i 3000 mm na wyspie Hajnan. Średnia temperatura w styczniu jest tu zróżnicowana: -5°C w Pekinie, 12-16°C na wybrzeżu Morza Południowochińskiego, do 20°C i powyżej na wyspach południowych. W lipcu temperatura na całym obszarze Chin wschodnich wynosi 25-30°C. W północno-wschodniej części Chin średnia temperatura w styczniu wynosi -30°C na północy do -10°C na południu. W lipcu te temperatury wynoszą odpowiednio od 20°C do 25°C, a roczna suma opadów 250-1000 mm. Wewnętrzne i zachodnie obszary kraju mają klimat suchy i kontynentalny. Średnia temperatura w styczniu jest tu zróżnicowana -8°C do -26°C, a w lipcu waha się od 20-25°C (w Kotlinie Kaszgarskiej powyżej 30°C). Opady poniżej 250 mm. Wyżyna Tybetańska ma klimat chłodny i suchy ze względu na duże wzniesienie nad poziomem morza ze średnią temperaturą w lipcu poniżej 10°C. Pora deszczowa na całym obszarze Chin występuje w lecie, z największymi opadami w lipcu i sierpniu. W lecie i jesienią do wybrzeży południowo-wschodnich docierają tajfuny z ulewnymi deszczami. Na suchych obszarach zachodu często występują burze pyłowe.

Program komputerowy do nauki języka chińskiego - http://www.wenlin.com/

Kurs języka chińskiego

Hongkong : Targi w Chinach : MPK Czwa


Copyright (c) 2010-2017 www.import-chiny.7it.eu pozycjonowanie stron Katowice